Zakup złota inwestycyjnego

Dodano: 29.05.2018

Sztaby złota

Nauka płynąca z okresów zawirowań ekonomicznych pokazuje, że najlepiej jest trzymać pieniądze w sztabach złota. Jest to z pewnością inwestycja lepsza od wszelkich kont bankowych czy giełd. Minusem takiego rozwiązania jest skomplikowanie całego procesu inwestycyjnego. W przypadku zakładania zwyczajnej lokaty w banku wystarczy przyjść ze swoimi pieniędzmi do okienka i w kilka minut założyć lokatę. W jaki sposób inwestuje się w złoto?

Inwestycja w prawdziwe złoto

Inwestycja w złoto powinna być inwestycją w prawdziwe złoto, czyli w złoto realnie istniejące. Wszelkiego rodzaju inwestycje w firmy posiadające czy produkujące złoto nie są tak naprawdę inwestycją w samo złoto. Trzeba po prostu kupować produkty mennic, na przykład Mennicy Krakowskiej.

Forma złota

Złoto inwestycyjne to w praktyce sztaby złota lub tak zwane monety bulionowe. Oba te produkty można kupić w różnej wielkości. Zawsze mamy do czynienia ze złotem niemal idealnie czystym oraz dokładnie oznaczonym co do wagi oraz próby. Do tego można jeszcze spodziewać się wskazania producenta oraz certyfikatu autentyczności. W przypadku złota inwestycyjnego mamy trochę niższą próbę, co związane jest z aspektami czysto praktycznymi.

Złoto w ręce

Osoba chcąca inwestować w złoto powinna koniecznie inwestować w realne złoto, czyli kupować monety bulionowe, numizmatyczne lub złoto w sztabach. Inwestowanie w złoto wirtualne, czyli na przykład w złoto gdzieś przechowywane lub w akcje firm zajmujących się handlem złotym, to zupełnie inne inwestycje o innych parametrach ryzyka.

Przy wyborze monet warto jest też korzystać z ofert największych i najbardziej znanych mennic, takich jak na przykład mennice południowoafrykańskie, kanadyjskie czy amerykańskie.

Gdzie i jak kupuje się złoto?

Zakup złota lokacyjnego jest dzisiaj bardzo łatwy i można to nawet zrobić przez Internet bez wychodzenia z domu. Istnieją też oczywiście tradycyjne sklepy, do których trzeba się pofatygować osobiście.

Zakup złota nie różni się specjalnie od kupowania innych rzeczy. Wybiera się z oferty sklepu interesującą nas pozycję i składa się zamówienie. W przypadku złota każda propozycja opisana jest szczegółowo poprzez zdjęcie i cenę produktu oraz jego parametry. Wrzucamy przedmiot do wirtualnego koszyka i kupujemy niczym książkę lub telefon. Do każdego zakupu dołączony jest potem odpowiedni certyfikat gwarantujący nam, że otrzymane przez nas złoto jest odpowiedniej jakości. Wybór dobrego sprzedawcy to też gwarancja odpowiedniego poziomu obsługi.

Sprzedaż złota

Złotem można normalnie handlować, ale jeśli ktoś nie jest specjalnie zainteresowany rolą brokera, powinien skorzystać z propozycji mennic, które gwarantują odkup zakupionych od nich produktów. Wtedy wystarczy po prostu zgłosić chęć sprzedaży złota i mennica sama zorganizuje resztę przedsięwzięcia.

Koszt złota

Ceny złota zależą od dwóch najważniejszych czynników. Pierwszy z nich to wartość złota na rynkach, a druga to warto polskiej waluty, ponieważ rynki światowe rozliczają się w dolarze amerykańskim.