Jak oszczędzać prąd – wskazówki dla małych i średnich firm

Dodano: 28.07.2016

Wysokie rachunki za energię elektryczną są zmorą wielu małych i średnich firm w Polsce. Czy w dobie rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej da się temu zaradzić? Żadną tajemnicą nie jest to, że prąd będzie drożał – ale czy to oznacza, że trzeba przepłacać?

23_Jak oszczędzać prąd – wskazówki dla małych i średnich firm

Sporo firm przepłaca

Jak wynika z informacji gromadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki, znakomita większość przedstawicieli sektora MŚP w Polsce płaci za prąd więcej, niż powinna. Małe i średnie firmy znajdują się pod tym względem w gorszej sytuacji niż gospodarstwa domowe i duże przedsiębiorstwa, które dla wielu dostawców energii elektrycznej są zwykle kluczowymi klientami.

Taryfa adekwatna do potrzeb

W praktyce ceny energii elektrycznej są uzależnione od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim wpływ na wysokość kwoty widniejącej na rachunku mają poszczególne części składowe takie jak opłaty:

  • zmienne – za energię czynną, jakościowa i przesyłowa zmienna,
  • stałe – przesyłowa stała, przejściowa i abonamentowa.

Przedsiębiorcy ponoszą wyższe opłaty stałe niż klienci indywidualni i tu często pojawia się problem, który znacząco rzutuje na wysokość rachunku. Małe i średnie firmy nie zawsze przywiązują należytą wagę do tzw. zamówionej mocy. Niejednokrotnie nie jest ona adekwatna do rzeczywistych potrzeb, co skutkuje tym, że w przypadku przekroczenia określonego w umowie poboru energii naliczane są kary. Niekiedy zaś moc jest po prostu za duża i firma nie jest w stanie jej zużyć, ale i tak musi płacić za to, do czego się zobowiązała. Wniosek jest zatem prosty – firma szukająca oszczędności powinna w pierwszej kolejności przyjrzeć się umowie z dostawcą.

Małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają z następujących taryf:

  • B – dotyczy sieci średniego napięcia,
  • C – dotyczy sieci niskiego napięcia.

W tym zakresie poszczególni dostawcy mają przygotowane różne propozycje. Należy dokładnie się z nimi zapoznać i porównać je ze sobą. Niewykluczone, że zmiana dostawcy okaże się strzałem w dziesiątkę, ale i tu pojawiają się pewne kruczki, na które trzeba mieć wyjątkowe baczenie. Otóż może się zdarzyć, że po zmianie dostawcy rachunki będę wyższe niż do tej pory z uwagi na doliczanie opłat z tytułu poboru mocy biernej. Konieczne jest uzyskanie szczegółowych informacji na ten temat – ma to związek z kwestią dotyczącą wymiany liczników.

Co można poprawić?

Firma pragnąca obniżyć rachunki za prąd powinna również ocenić swoje codzienne funkcjonowanie pod kątem zużywania energii. Nierzadko jest tak, że wiele stosowanych przez nią rozwiązań pochłania stanowczo za dużo prądu. Doskonałym tego przykładem może być chociażby nieodpowiednie oświetlenie – za mocne bądź za słabe albo instalowane tam, gdzie w ogóle nie jest potrzebne. Dobrym pomysłem jest stosowanie czasowych wyłączników światła, ale wciąż decyduje się na to niewiele firm.

Następną istotną sprawą są różne urządzenia wykorzystywane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ich dobór nie powinien być przypadkowy. Większą wagę należy też przykładać do sposobu ich eksploatacji.