Komu opłaca się założenie 3-miesięcznej lokaty? Krótka analiza

Dodano: 04.07.2017

Chcesz zainwestować nadwyżki finansowe? Oczekujesz pewnych, bezpiecznych i z góry określonych zysków? Postaw na lokatę – jedno z najpopularniejszych narzędzi bankowych, służących pomnażaniu kapitału. W artykule omówimy zalety takiego sposobu inwestowania. Podpowiemy również dla kogo najkorzystniejsze będzie założenie lokaty 3-miesięcznej.

Lokata bankowa to prosty sposób na osiągnięcie gwarantowanych zysków z inwestycji.

Deponując pieniądze na lokacie, po zakończeniu umowy otrzymasz kwotę kapitału wraz z wypracowanymi zyskami.

Patrząc na to z innej strony, można określić lokatę mianem kredytu. Kredytu, którego Ty, jako klient, udzielasz bankowi. W zamian za wypłacone odsetki bank może wykorzystać Twoje pieniądze do udzielania kredytów.

Ile pieniędzy można umieścić na lokacie?

W zależności od banku oraz konkretnego produktu finansowego na lokacie możesz umieścić od kilkuset złotych aż do kilkuset tysięcy złotych. Jest to więc produkt inwestycyjny, z którego mogą skorzystać nie tylko osoby, dysponujące pokaźnym kapitałem, ale również klienci posiadający mniej zasobne portfele.

Zalety lokat bankowych

Umieszczone na lokacie pieniądze nie tylko nie tracą na wartości (w przeciwieństwie do tych, gromadzonych w przysłowiowej skarpecie), ale dodatkowo na siebie zarabiają. Nawet wtedy, gdy śpisz, oglądasz ulubiony serial lub relaksujesz się po pełnym wrażeń dniu. Wypracowany na lokacie zysk jest bezpieczny, z góry określony i pewny. Dzięki temu jeszcze przed założeniem depozytu możesz precyzyjnie określić, jak dużo zarobisz.

Depozyt pozwoli Ci uchronić kapitał przed zbyt lekkomyślnym, spontanicznym roztrwonieniem. Z czego to wynika? Deponując pieniądze na lokacie, zamrażasz je na cały okres trwania umowy. Wcześniejsza wypłata kapitału wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. Wizja straty zysku często bywa więc wystarczającą motywacją, aby zostawić zdeponowane środki w spokoju i pozwolić im na siebie pracować.

Najpopularniejsze rodzaje lokat to te, zawierane na 3, 6 i 12 miesięcy. Dziś sprawdzimy, komu szczególnie opłaca się założenie 3-miesięcznego depozytu.

Lokata 3-miesięczna – dla kogo?

Lokata 3-miesięczna to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długofalowe zamrożenie nadwyżek finansowych np. z powodu braku poduszki finansowej i ryzyka wystąpienia nieplanowanych wydatków.

Taki depozyt będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli za kilka miesięcy wybierasz się na wakacje, planujesz zakup auta czy wpłatę wkładu własnego na zakup mieszkania. Deponując pieniądze na okres 3 miesięcy będziesz miał pewność, że spontaniczne zakupy nie pokrzyżują Twoich planów, a kapitał będzie w pełni bezpieczny.

Obawiasz się, że wypracowane przez 3 miesiące zyski będą minimalne? Choć oprocentowanie lokat nie jest imponujące, jest ono z reguły wyższe niż to, na kontach oszczędnościowych. Zdeponowany kapitał jest należycie chroniony przed zgubnymi skutkami inflacji i zwyczajnie nie traci na wartości – czego niestety nie można powiedzieć o oszczędnościach umieszczonych w skarbonce.

Nie od dziś wiadomo, że skuteczne oszczędzanie to oszczędzanie systematyczne, konsekwentne i zaplanowane. Nawet niewielkie zyski wygenerowane z kilku źródeł przełożą się na odczuwalne dla portfela oszczędności. Zwłaszcza w długofalowej perspektywie.

Jeśli szukasz atrakcyjnie oprocentowanej 3-miesięczna lokata? Sięgnij po tą, oferowaną przez Toyota Bank. Aby założyć depozyt nie musisz być klientem Toyota Banku, a minimalna kwota kapitału, jaki musisz posiadać, wynosi jedynie 2000 zł.