O czym pamiętać podczas zamykania spółki?

Dodano: 24.09.2014

Kryzys ekonomiczny sprawia, że większość przedsiębiorców musi oszczędzać, a w ostateczności zamykać działalność. Oczywiście podjęcie radykalnych kroków nie jest proste, jednak warto działać mądrze. Jak zamknąć spółkę? O jakich czynnościach należy pamiętać?

Zapewne w każdej spółce znajdują się członkowie, którzy ostateczną decyzję muszą podjąć na oficjalnym spotkaniu. Po wielu rozmowach wykonują formalności oraz wyznaczają kto je przejmie.

Z pewnością należy wziąć pod uwagę przyczynę, która doprowadziła do likwidacji. Najczęściej kwestie te omówione są w umowie spółki. Oprócz tego istotne jest oficjalne ogłoszenie upadłości oraz uruchomienie procedury zmierzającej do całkowitego zatrzymania działań (np. spłata długów, sprzedaż majątku spółki).

Na koniec warto przypomnieć, że po pozbyciu się wszystkich dóbr spółki, spłaceniu długów, pozostałe pieniądze powinny zostać podzielone pomiędzy dotychczasowych właścicieli. Należy zastosować zasadę, wedle której ilość udziałów stanowi o uzyskanych środkach.

red. Justyna Błahut
biznesgazeta.net