Najtańsze ubezpieczenia samochodu w Polsce – gdzie zapłacisz najmniej?

Dodano: 21.12.2015

Posiadając zarejestrowany na siebie samochód, obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie ubezpieczenia OC. Takie ubezpieczenie zabezpiecza właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez niego stłuczek czy wypadków drogowych.

Naprawa powstałych w ich wyniku uszkodzeń będzie mogła być sfinansowana przez ubezpieczalnię, w której regulujesz składki (a nie bezpośrednio z Twojej kieszeni). Nie da się ukryć, biorąc pod uwagę ilość samochodów, poruszających się po polskich ulicach, że brak obowiązku zakupu polisy OC miałby z całą pewnością ogrom nieprzyjemnych konsekwencji nie tylko dla kierowców, ale również dla wymiaru sprawiedliwości czy warsztatów samochodowych.

Pakiet OC w większości ubezpieczalni wygląda dokładnie tak samo (reguluje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych). Biorąc pod uwagę taki stan rzeczy, głównym argumentem, przemawiającym za wyborem określonego towarzystwa ubezpieczeniowego staje się cena polisy.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że na jej wysokość wpływa kilka czynników. Wśród nich znajdują się:

  • Wiek właściciela, długość posiadania prawa jazdy, ewentualne zniżki za bezszkodową jazdę lub zwyżki za wysoką szkodowość.
  • Miejsce rejestracji i korzystania z pojazdu. W największych miejscowościach o dużym natężeniu ruchu nasze składki będą znacząco wyższe, niż w małych miasteczkach czy na wsiach.
  • Marka, wiek, pojemność silnika i przebieg pojazdu.

Jak można wywnioskować, na podstawie powyższych informacji, składki na ubezpieczenie OC mogą znacząco się między sobą różnić. Co ciekawe – oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą różnić się między sobą aż o kilkaset złotych!

Jak pokazują badania, wykonane przez multiagnecję AB Port na początku 2015 roku, najwyższe OC zapłacą kierowcy w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Najtańsze – mieszkańcy Kielc, Rzeszowa i Lubina. Aż w trzech miastach (Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku) najkorzystniejszą ofertę zaproponowało kierowcy (dane dotyczą kierowcy w wieku 35 lat, który posiada prawo jazdy od lat 16 a na co dzień porusza się Volkswagenem Golfem V z 2005 r. z silnikiem diesla 1,9 l.) towarzystwo ubezpieczeniowe Liberty Ubezpieczenia. Dla przykładu – najtańsze w Warszawie ubezpieczenie OC będzie kosztować takiego kierowcę 482 zł, najdroższe – aż 999 zł. To aż 517 złotych różnicy!

Pamiętaj – zanim podejmiesz decyzję o wyborze ubezpieczyciela – przeanalizuj wszystkie dostępna na rynku oferty.

Zanim zdecydujesz się na wybór ubezpieczyciela, skorzystaj z internetowych kalkulatorów, które pozwolą Ci dość precyzyjnie wyliczyć wysokość składki na podstawie wprowadzonych do formularza informacji.

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC (Autocasco) pakiety usług, oferowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą znacznie się od siebie różnić. Analizując oferty konkurencyjnych firm warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim użytecznością oferowanych przez ubezpieczyciela korzyści. Jeśli dużo podróżujesz nie tylko po Polsce, ale również po całej Europie wybierz pakiet, oferujący wsparcie ubezpieczyciela także za granicą. Zależy Ci na tym, aby ewentualne naprawy były wykonywane w zaufanym warsztacie samochodowym, z którego usług korzystasz od wielu lat? Dobrze dobrana, szyta na miarę polisa umożliwi Ci takie rozwiązanie.