Jak można rozpoznać wściekliznę u psów?

Dodano: 20.11.2017

Wścieklizna to jedna z najstarszych chorób znanych ludziom. Około 300 lat przed narodzinami Chrystusa pisał o niej Arystoteles.

Wścieklizna u psa

Ta choroba mocno wpływała na rozwój wakcynologi a więc nauki o szczepionkach, gdy to w wieku XIX Pasteur udowodnił swoimi badaniami, że przygotowana właśnie przez niego szczepionka będzie mogła uodparniać od tego właśnie wirusa. Mimo długiej historii nadal ta choroba właśnie budzi spory strach.

A dlaczego właśnie ta choroba budzi taki strach? Będziemy chcieli na ten temat powiedzieć nieco więcej.

Czym tak naprawdę jest wścieklizna

To choroba wirusowa, którą wywołują wirusy RNA dokładniej tzw. Lyssavirus, z rodziny Rhabdoviridae. To jedna z najbardziej śmiercionośnych antropozoonoz, a więc takich chorób, które są przenoszone przez zwierzęta na całym świecie. WHO zauważa, że praktycznie każdego roku umiera na tą chorobę nawet około 60 tysięcy osób na świecie. Przede wszystkim z Afryki, Azji, Ameryki Południowej.

Wścieklizna w Polsce

W Polsce ostatni przypadek wścieklizny mamy z roku 2002, gdy wtedy zmarł 28-letni mieszkaniec województwa podkarpackiego. W przeprowadzonym wywiadzie było brak informacji o pokąsaniu przez zwierzaka. Zmarł dokładnie po 18 dniach od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Pierwszy po 14 latach śmiertelny przypadek choroby miał miejsce w roku 2000. Wtedy to na wściekliznę zmarła 59-letnia mieszkanka województwa warmińsko mazurskiego, która pogryziona była w opuszkę palca przez własnego kota. Zgon nastąpił po miesięcznym okresie wylęgania choroby.

Żadna z tych osób nie była poddawana profilaktyce. Widać więc, że ryzyko zachorowania będzie znikome. W tej kwesti najbardziej powinniśmy obawiać się dzikich zwierząt między innymi lisy, kuny, dzikie koty. Domowe zwierzęta raczej nie są zagrożeniem.

Wścieklizna u psa – objawy

Można mówić o dwóch postaciach tej choroby. Będzie to postać cicha, w której choroba zaatakuje rdzeń kręgowy i zwierzę przez długi czas nie da żadnych objawów choroby. Dopiero po dłuższym czasie następuje porażenie kończyn, pojawia się problem z chodzeniem, sparaliżowanie. Po pewnym czasie dochodzić będzie do dłuższego porażenia kończyn – pies czy kot nie mogą chodzić sparaliżowane.

Po jakimś czasie dochodzić będzie do porażenia możliwości oddechowych i śmierci zwierzaka.

Gwałtowana postać wścieklizny to sytuacja, gdy w szałowej postaci choroba atakuje mózg. W tej postaci jest stadium zwiastunowe, pobudzeniowe, porażenia.

Jak rozpoznać chorobę?

– brak zainteresowania jedzeniem i piciem

– u domowych zwierząt nienaturalne zachowania jak bojaźliwość, ucieczki,

– u dzikich utrata płochliwości przed człowiekiem, zmiana trybu życia na dzienny

Pojawiać się może świąd, rozszerzone źrenice, zez.

Z czasem rośnie również agresywność, zwierzak może atakować różnorakie przedmioty, człowieka, może zjadać to co naturalnie nie jest jedzeniem i wydawać dziwne dźwięki.

Po tym stadium pobudzenia pojawia się stadium porażenia i zaburzenia koordynacji ruchów, drgawki, porażenie mięśni żuchwy, wypadanie języka, ślinotok. Porażone stają się mięśnie kończyn, pojawia się również problem z oddechem.

Zobacz także: perro.com.pl