Dlaczego wypożyczanie samochodów opłaca się firmom?

Dodano: 17.11.2016

Samochód jest najczęściej niezbędnym środkiem transportu dla właścicieli firm, menadżerów poszczególnych działów czy przedstawicieli handlowych. Nie trzeba go jednak kupować na własność – wypożyczanie aut jest bardzo opłacalne dla firm, zwłaszcza z sektora MŚP.

Ponad 130 tys. wynajmowanych aut

W 2013 roku szacowano, że aż 130 tys. aut, które jeżdżą po polskich drogach to pojazdy z wypożyczalni. Można przypuszczać, że po trzech latach liczba ta diametralnie wzrosła, tym bardziej, że badania instytutu Keralla Research wskazały, iż co piąta mała lub średnia firma decyduje się na wynajem. Popularny jest zwłaszcza wynajem średnioterminowy samochodów z uwagi na krótszy czas trwania umowy i wygodę tego rozwiązania. Średnioterminowy wynajem oferuje w Warszawie m.in. firma Vanfleet, gdzie można skorzystać także z rewolucyjnej usługi car-sharing for business, która redukuje koszty wynajmu poprzez ich współdzielenie z innymi wynajmującymi.

Wypożyczalnie samochodów służbowych i prywatnych dysponują kilkudziesięcioma pojazdami różnej klasy i marek, dlatego można dopasować auto do indywidualnych wymagań poszczególnych klientów. Dlaczego warto wynajmować auto, zamiast je kupować?

Przewidywalność kosztów i brak problemów

Przedsiębiorca wynajmujący auto z wypożyczalni ma możliwość wyboru takiego samochodu, który w danym czasie będzie mu potrzebny. Jeśli okaże się, że za kilka miesięcy będzie musiał mieć większe auto, zawsze może zamienić je na wymagany model.

Atutem wypożyczalni z perspektywy klientów jest to, że nie interesują ich przeglądy okresowe samochodu ani kupowanie czy wymiana opon, niezbędne naprawy i prace konserwacyjne. Wystarczy, aby wynajmujący uzupełniał poziom paliwa i jeździł przepisowo, a wówczas obok opłaty za wynajęcie nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów.

Jak to działa w praktyce?

Wypożyczalnia aut udostępnia odpłatnie samochody klientom indywidualnym i firmowym, na pożądany okres. Właścicielem samochodów przez cały czas jest wypożyczalnia i świadczy ona usługi z zakresu CFM – car fleet management. Zwykle w przypadku wynajmu krótkookresowego samochód jest udostępniany klientowi na kilka czy kilkanaście dni. Przy wypożyczaniu w średnim okresie jest to do 12 miesięcy. Wynajem na długi okres oznacza wypożyczenie auta na minimalnie rok, a maksymalnie – 5 lat.

Co wypożyczalnie robią z samochodami po wynajmie długookresowym? To zależy, w jakim są one stanie. Jeśli jest on dobry, a samochód ma na przykład 2-3 lata, będzie on ponownie wynajmowany. Z kolei starsze np. 5-letnie samochody są przeznaczane na sprzedaż, a klient otrzymuje nowy samochód w ramach kolejnej umowy wynajmu. Nie staje się on właścicielem auta, a opłata za wynajem naliczana jest na podstawie wewnętrznych cenników wypożyczalni oraz na podstawie utraty wartości pojazdu, jaka następuje przez lata jego użytkowania. Opłata za użytkowanie składa się z raty finansowej odpowiadającej wartości auta oraz raty serwisowej, tj. opłat, jakie właściciele aut ponoszą w trakcie ich normalnego użytkowania. Wliczone są w nie opłaty związane z ubezpieczeniami, przeglądami i usługami dodatkowymi.